الگوریتم بهینه سازی مهاجرت پرندگان یا ( Migrating Birds Optimization algorithm ( MBO  توسط duman ارایه گردید. الگوریتم مهاجرت پرندگان از طریق مهارجرت این موجودات زنده الگو برداری شده است و در مسایل بهینه سازی مختلف کاربرد دارد. الگوریتم MBO از طریق الهام گرفتن از موقعیت پرواز پرندگان مهاجر در حالی که آنها به صورت یک گله مهاجرت می کنند الگو برداری کرده است . الگوریتم بهینه سازی مهاجرت مهاجرت پرندگان ( MBO ) در نتیجه مطالعات انجام شده از شکل V از پرندگان نشان داد ، که پرواز پرندگان در حالت V شکل باعث صرفه جویی در انرژی پرندگان می شود و این حالت در پروازهایی با مسافت های طولانی و در طول مهاجرت کمک زیادی به پرندگان برای صرفه جویی انرژی می نماید .

برای سفارش کدنویسی مدل های مختلف با این الگوریتم   اینجا  کلیک نمایید.

دلیل شکل گیری V در واقع به علت به حداقل رساندن انرژی لازم در پرواز با استفاده از تلاطم هوا می باشد. تصور می شود که پرواز پرندگان مهاجر در یک زاویه خاص و با فاصله از پرنده رهبر برای استفاده از این صرفه جویی در انرژی می باشد. فاصله بال در پرندگان مهاجر مختلف، در شکل های مختلف پرواز، متفاوت است . به عنوان مثال استرس و موقعیت های متفاوت باعث تغییر فاصله بال ها می شود.

الگوریتم مهاجرت پرندگان

الگوریتم مهاجرت پرندگان

پرنده رهبر در گله بیشترین انرژی را صرف میکند. پرندگان دیگر پس از آن، به مراتب انرژی کمتری صرف پرواز کردن می نمایند وقتی در طول مهاجرت پرنده رهبر خسته می شود، پرنده دیگری در گله جای او را می گیرد و موقعیت خود را به عنوان رهیر تعیین کرده و پرنده خسته به پشت گله می رود. با استفاده از این مفهوم در الگوریتم MBO هر راه حل با استفاده از ظرفیت های استفاده نشده راه حل های همسایه می تواند به بهبود جواب خود کمک نماید.
از الگوریتم مهاجرت پرندگان می توان در مواردی چون بهینه سازی پیوسته ، گسسته ، عددصحیح و بهینه سازی های چند هدفه استفاده نمود.