دوره های تخصصی خاطره نویسی در کشور برگزار می شود. محسن شاه‌رضایی با اشاره به فعالیت شورای تخصصی خاطره نویسی در کشور گفت:‌ این شورا که با هدف تکمیل آموزش خاطره‌نویسی و مباحث نظری خاطره‌نویسی تشکیل شد،‌ از همان ابتدا با برگزاری جلسات استانی در این جهت گام برداشت،‌ در این سفرها هر استان میزبان ۵ استان همجوار خود نیز بود،‌ بنابراین می‌توان گفت،‌ جلساتی با نمایندگان ۱۵ استان برگزار و روی موضوعات خاطره نویسی گفت‌وگو شد.

وی همچنین افزود : نخستین جلسه ما در استان البرز برگزار شد که نصرت‌الله صمدزاده رئیس کتابخانه تخصصی جنگ و پژوهشگر دفاع مقدی در آن سخنرانی کرد،  در این جلسه به مبحث مهم اصالت خاطره پرداختیم، و این موضوع بررسی شد که چرا خاطره به عنوان ژانر مستقل ادبی اصالت دارد و باید به این عنوان به شکل مستقل نگاه کرد و ویژگی‌های خاطره را در یک متن خاطره نویسی ذکر کرد.در همه جلسات موضوع توسط سخنران مطرح و مورد بحث و نقد قرار می‌گرفت،‌ پس از آن در نوبت عصر به نقد کتاب می‌پرداختیم. کتاب‌ها نیز از میان آثاری که در همان استان تولید و منتشر شده بود‌، انتخاب می‌شد،‌ بعد آموزشی این بخش از جلسه بسیار زیاد بود،‌ هر کدام از منتقدان به نوعی مرور می‌کردند که خاطره چه محاسن، معایب و چه ویژگی‌ها و مشکلاتی دارد.

شاه‌رضایی تصریح کرد‌: در استان البرز در کنار اصالت خاطره بحث نقد کتاب «سرداران سوله» اثر دهقان نیری را داشتیم که زهیر توکلی نقد کتاب را بر عهده داشت.جلسه دوم و جلسه سوم هم در استان‌ مازندران و تبریز برگزار شد، در جلسه مازندران احمد دهقان درباره بحث سوژه در خاطره‌نویسی سخنرانی کرد،‌  چگونگی انتخاب سوژه‌، ویژگی‌های سوژه،‌ نکته‌های مورد توجه در انتخاب سوژه و … در این جلسه بررسی شد.در نوبت عصر نیز کتاب «بلبلا» که از منشورات استان مازندارن بود،‌ نقد شد.

این نویسنده با اشاره به برگزاری جلسه سوم در استان تبریز گفت:‌ در جلسه سوم از محسن کاظمی به عنوان سخنران دعوت کردیم،‌ موضوع نیز بحث مصاحبه بود‌، تفاوت مصاحبه در خاطره‌نویسی با دیگر موضوعات‌، تعریف مصاحبه خوب،‌ اهمیت مصاحبه در خاطره‌نویسی،‌ تعریف مصاحبه‌ و… از جمله موضوعات مورد بحث در این نشست بود. در نوبت عصر نیز کتاب «با من بمان» اثر مهدی قلی رضایی توسط مهدی کاموس مورد نقد قرار گرفت.

وی ادامه داد:‌ پس از پایان هر جلسه کلیه مطالب طرح شده را مکتوب کرده و از کارشناسان حاضر می‌خواستیم  که اگر نظرات و مطالب دیگری نیز دارند ارائه کرده تا در قالب جزوه‌ای منتشر شود. این جزوه تحت عنوان «پلاک هشت»  منتشر می‌شود‌، در واقع ما همان مجله پلاک ۸ را به این شکل درآورده‌ایم. تاکنون نیز با حمایت بنیاد توانستیم پلاک هشت را در بیاوریم. با انتشار این کتاب تمامی مطالب و محتوایی که در یک روز به شکل سمینار گفته می‌شود، مکتوب و حفظ می‌شود‌، ما این کتاب را برای کسانی که در سمینار شرکت داشتند ارسال می‌کنیم و زمانی که می‌خواهیم به استان‌های دیگر برویم،‌ از قبل  برای همه کسانی که دعوت شده‌اند‌، نیز ارسال خواهیم کرد.هم‌چنین ما تأکید داریم که این مطالب بر روی سایتی منتشر شود. امیدوارم در سال جاری این موضوع عملیاتی شود.

شاه‌رضایی با اشاره به فعالیت‌های این شورا در سال جدید گفت:‌ فعالیت‌های شورای تخصصی خاطره‌نویسی در سال ۹۴ ادامه خواهد یافت و سعی داریم که برنامه‌های سال ۹۳ را تکمیل کنیم،‌ یکی از برنامه‌هایی که در نظر داریم به سراغ آن رویم،‌ استعدادیابی در شهرستان‌ها در زمینه خاطره‌نویسی و زندگی‌نامه نویسی است.

وی افزود: هم‌چنین نشست‌های استانی را با حضور کارشناسان دنبال می‌کنیم و محتوای هر جلسه را برای استفاده بیشتر مخاطبان در نشریه «پلاک هشت»‌ منتتشر می‌کنیم، برگزاری نشست‌های تخصصی و نقد کتاب با حضور اساتید حوزه خاطره‌نویسی دفاع مقدس،‌ پرورش استعدادهای موجود و… از جمله دیگر برنامه‌های ما خواهد بود.

شاه‌رضایی در پایان گفت:‌ در صورت آمادگی استان‌ها بسته به ظرفیت و پتانسیل استان این آمادگی را داریم که دوره‌های آموزشی برای خاطره‌نویسان و زندگی‌نامه‌نویسان دفاع مقدس برپا کنیم.

وی در پایان از تلاش شورا برای انتشار کتاب‌هایی پیرامون خاطره‌نویسی که در قالب پرسش و پاسخ از فعالان و صاحبنظران این عرضه تألیف شده است‌، خبر داد.

تسنیم