نمایشگاه کتاب تهران در روزهای ۱۶ تا ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۴ در مصلی تهران برگزار می شود. مسئول سالن ناشران آموزشی نمایشگاه کتاب تهران، محمدحسین متولی، گفت: با هماهنگی‌های انجام شده به تازگی ۴۵۰ متر مربع به فضای مفید سالن ناشران کتاب‌های آموزشی اضافه شد. از این رو این بخش از نمایشگاه کتاب تهران در ۴ هزار و ۷۰۰ متر مربع برپا می‌شود.

وی ادامه داد: در سالن ناشران کتاب‌های آموزشی بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ۱۴۰ ناشر در ۱۴۰ غرفه آثار خود را ارایه خواهند داد.

متولی تفاوت این دوره از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با دوره‌های پیشین را در جانمایی غرفه‌های سالن ناشران آموزشی توصیف کرد و گفت: در این دوره کوشیدیم تا غرفه‌ها را به گونه‌ای قرار دهیم تا بازدید از سالن‌ها به صورت هماهنگ باشد زیرا در دوره‌های پیش جانمایی ناشران به گونه‌ای بود که ناشران ضعیف و قوی به صورت یکسان در سالن‌ها توزیع نشده بودند.

 

همچنین پیمان خاکسار گفت: یکی از مشکلاتی که هر ساله در نمایشگاه دیده می‌شود، کتاب‌هایی هستند که در واقع کتابسازی‌اند و نه کتاب و باید راه‌حلی برای آن یافت.

پیمان خاکسار، مترجم «باشگاه مشت‌زنی» با بیان اینکه مهمترین مساله درباره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران محل برگزاری آن است، گفت: برپایی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در بنایی نیمه تمام در شان کتاب نیست. به نظرم مکان مناسب‌تری برای این امر در نظر گرفته شود.

وی افزود: عنوان نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، شاید عنوان درستی نباشد چراکه نمایشگاه بیشتر جنبه فروشگاه دارد تا نمایشگاه و این امر جا افتاده و کاری نمی‌توان کرد. ناشرانی که حرفی برای گفتن ندارند در نمایشگاه زیاد هستند و کتاب‌های تکراری می‌آورند. در حالی که می‌توان نمایشگاه را به محلی برای حضور ناشران حرفه‌ای‌تر تبدیل کرد. از سوی دیگر نیاز به بانک اطلاعاتی قوی، شامل اطلاعات کتاب‌ها، ناشران و راه جست‌وجوی آنها اهمیت بسیاری دارد، البته چنین مسائلی بیشتر امور زیرساختی هستند.

خاکسار با اشاره به این‌که امسال کتاب «جزء از کل» به نمایشگاه می‌آید، بیان کرد: یکی از مشکلاتی که هر ساله در نمایشگاه دیده می‌شود، کتاب‌هایی هستند که در واقع کتابسازی‌اند و نه کتاب. این مشکل به فرایند تولید کتاب بازمی‌گردد و باید راه حلی برای آن یافت تا هر کتابی به نمایشگاهی با برد بین‌المللی راه نیابد و باید سازوکاری اندیشید تا آثار ارائه شده در نمایشگاه ‌ارزیابی کیفی شوند.

مترجم کتاب «اتحادیه ابلهان» در پایان با بیان این‌که بازار کتاب در ایران گسترده نیست، افزود: این‌که از بعضی کتاب‌ها، چندین ترجمه در بازار وجود دارد یا آثار پژوهشی پشتوانه دانشگاهی ندارند، از مشکلات زیرساختی نشر ایران به‌شمار می‌آید که باید راهکارهایی برای آنها پیدا کرد.

بیست‌وهشتمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «خواندن، گفت‌گو با جهان» از تاریخ ۱۶ تا ۲۶ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۴ در مصلی امام خمینی (ره) برپا خواهد شد.

تسنیم