معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد: باید آموزش تجاری‌سازی و تفکر تقاضامحوری و عرضه محصول به فارغ‌التحصیلان جوان مقطع کارشناسی و ارتباط دادن آن‌ها با بخش صنعت در دستور کار قرار گیرد.

دکتر وحید احمدی در حاشیه بازدید از پارک علم و فناوری یزد در کارگاه آموزشی «ارزش‌گذاری و ارزیابی فناوری» در جمع رؤسا و معاونان پارک‌های علم و فناوری حضور یافت و با آن‌ها گفت‌وگو کرد.

وی در این نشست با بیان اینکه یکی از معضلات حوزه فناوری کمبود افرادی است که با این حوزه آشنایی نزدیک داشته باشند، گفت: متاسفانه در انتخاب رؤسای پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد با این مشکل مواجه بوده و برگزاری کارگاه‌هایی از این دست می‌تواند گام موثری در این زمینه باشد.

وی با اشاره به اینکه اساتید دانشگاه‌ها و فارغ‌التحصیلان تحصیلات تکمیلی تخصص تجاری‌سازی نداشته و دانشگاه‌ها نمی‌توانند این خلا را جبران کنند، افزود: باید پارک‌ها و مراکز رشد با پرورش دادن تیم‌های تخصصی کمک کنند تا پروژه‌هایی که زمینه تجاری‌سازی شدن را دارند بتوانند به این مرحله برسند.

دکتر احمدی با اشاره به رویکرد مثبت مسؤولان کشور به حوزه فناوری و مسائل پارک‌ها و تجاری‌سازی محصولات آن‌ها، گفت: باید آموزش را در سطوح مختلف انجام دهیم. برای مثال در سطح اول باید آموزش تجاری‌سازی و تفکر تقاضا محوری و عرضه محصول به فارغ التحصیلان جوان مقطع کارشناسی و ارتباط دادن آن‌ها با بخش صنعت در دستور کار قرار گیرد.

معاون پژوهش و فناوری وزیرعلوم، با بیان اینکه کشورهای بزرگ و توسعه یافته در دنیا در این زمینه سرمایه‌گذاری کرده‌اند، خاطرنشان کرد: ما نیز در مجموعه وزارتخانه معتقدیم وقتی ۴٫۸ میلیون نفر دانشجو داریم و فقط ۷۰۰ هزار نفر از آن‌ها در مقطع تحصیلات تکمیلی و دکترا درس می‌خوانند، باید بر روی چهار میلیون دانشجوی دوره کارشناسی که ضریب حضورشان در جامعه بالاتر است، سرمایه‌گذاری کنیم.

دکتر احمدی تصریح کرد: پارک‌ها می‌توانند هم به صورت تئوری و هم عملیاتی حلقه اتصال دانشگاه‌ها با دنیای کار باشند.

وی با بیان اینکه خروجی دانشگاه‌ها به بخش صنعت و بخش‌های دیگر ملاک ارزیابی دانشگاه‌ها است، افزود: اگر دانشگاه‌ها افرادی را برای ایجاد زمینه تجاری‌سازی محصولات و ایده‌های دانشجویان قرار دهند، اتفاق‌های بهتر و موثرتری خواهد افتاد.

دکتر داریوش پورسراجیان، رییس پارک علم و فناوری یزد نیز با بیان اینکه سه سطح آموزش شرکت‌ها، مراکز رشد و مدیران ارشد پارک‌ها برنامه‌ریزی شده است، گفت: این کارگاه دومین اقدام پارک یزد در راستای برنامه طراحی شده و در سطح مدیران ارشد پارک‌ها است.

بر اساس این گزارش، در این نشست رؤسا و معاونان پارک‌ها دغدغه‌های خود را با معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم مطرح کردند.

 

ایسنا